Wykład gościnny

03.10.2018

On Friday, October 12, 2018, IFA would like to invite you to join us at a guest lecture on trauma comics titled “The Risk of Exposure and the Limits of Empathy: Mobilizing the Pathos of Vulnerability in Trauma Comics” by an auto/biography, translation and comics scholar, prof. Eva C. Karpinski from York University, Canada. To reflect on the tangled relationship between vulnerability, traumatic memory, resistance, and transnational empathy, prof. Karpinski will discuss three graphic narratives: Safe Area Gorazde (2011) by Joe Sacco; UNeducation Volume 1: A Residential School Graphic Novel (2014) by Jason Eaglespeaker; and Drawing the Line: Indian Women Fight Back (2015) by Priya Kuriyan et al. which show that, unlike traditional verbal translations that struggle with the problem of incommensurability of language in the face of traumatic circumstances, the graphic medium of comics can function as a more suitable transmitter of the difficult knowledge and affective registers of trauma, communicating them through visual objects as much as words.

David Punter

21.09.2018

On 17 October (Wednesday) IFA will host one of the world's greatest experts on Gothic literature - Prof. David Punter from the University of Bristol. The author of over twenty academic books and several collections of poetry will speak on the tradition of the English ghost story at 3 pm in room 208. More information on Prof. Punter:

Drzwi otwarte SPAJS

24.05.2018

Zapraszamy na drzwi otwarte Studiów Podyplomowych Angielskiego Języka Specjalistycznego, które odbędą się w dwóch poniższych terminach:
10 czerwca (niedziela), godz. 12:50-13:30 (s. 207)
19 czerwca (wtorek), godz. 13:00-13:40 (s. 207)
Przypominamy, że istnieje możliwość wyboru jednego z pięciu kierunków: język w przekładzie poświadczonym, język biznesu, język medyczny, język techniczny oraz język w stosunkach międzynarodowych. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z koordynatorami poszczególnych kierunków.
Szczegółowe informacje na temat programu studiów znajdują się na stronie: http://www.ifa.uni.wroc.pl/spajs/