Lecture by Prof. Lennard Davis

08.10.2019

On November 14 at 17:00, in room 207, Prof. Lennard Davis will give a lecture entitled "The Object Talks Back: Poverty, Poornography, Photography, and Transclass". Professor Davis is Distinguished Professor at the English Department, University of Illinois at Chicago. A pioneer of disability studies, he has also written extensively about normality and biocultures. His book Enforcing Normalcy: Disability, Deafness and the Body (1995) gives a political and social history to the idea of normality. Bending Over Backwards: Disability, Dismodernism, and Other Difficult Positions (2002) relates disability to contemporary and historical culture and politics. His most recent books are The End of Normal: Identity in a Biocultural Era (2014) and Enabling Acts: The Hidden Story of How the Americans with Disabilities Act Gave the Largest US Minority Its Rights (Beacon Press, 2015). His numerous other publications include a memoir, My Sense Of Silence: Memoir Of A Childhood With Deafness, an exploration of family history, Go Ask Your Father: One Man’s Obsession with Finding His Origins Through DNA Testing, and a novel titled The Sonnets. He is editor of Routledge The Disability Studies Reader (now in its 5th edition).

Don Yoder Prize

23.08.2019

The Folk Belief and Religious Folklife Section of the American Folklore Society invites submissions for two student prizes:
The Don Yoder Prize for the Best Graduate Student Paper in Folk Belief or Religious Folklife, with an honorarium of $500; and a second prize, the William A. Wilson Folk Belief and Religious Folklife Undergraduate Paper Prize; with an honorarium of $250. The deadline for both is September 15, 2019.
More info at https://www.afsnet.org/news/466174/AFS-Folk-Belief-and-Religious-Folklife-Section-Invites-Submissions-for-Two-Student-Awards.htm

Meteory prof. Kuźniaka

27.06.2019

Nasza komunikacja przepełniona jest zapożyczeniami z języka angielskiego. Jedne są bardziej zadomowione w polszczyźnie jak komputer czy mikrofon, podczas gdy inne docierają do nas jak przybysze z kosmosu – na chwilę – żeby zaznaczyć obecność w języku choćby jednorazowo, niekiedy przypadkowo. Przyjmijmy, że są to swoiste meteory. W moim artykule napisanym wspólnie z prof. Elżbietą Mańczak-Wohlfeld (2014: 75) zaobserwowaliśmy na przykład takie wyrazy: bauns; cozy; czik; cziter; duszbag; dżi dżi; dżizas; Dżizus; enerdżajzer; engzajeti;fakap; fanpejdż; fejk; fejs; hejter; inwojs; kaman; kejs; kłesczjon; kołcz (trener);kołczing; kompetycja; kontent; krap; kul; lucy; luk; łiski (zamiast szkocka); łume-najzer; masakrejszyn; mikstejp; najs; no łej; nołlajf; obdżektor; ofsajd; performens;plejmejker; plis; poker fejs; prowajder; respekt; risercz; saport; senk ju; si ja; siet/szit; słit; spicz; szoping; szot; tap madl; tejk ker!; tim; tjuning. Więcej  na: http://www.lingvaria.polonistyka.uj.edu.pl/documents/5768825/9068c751-2cbd-4fb5-9b07-dc8be80abab8

Zapraszam Państwa do wspólnego regularnego obserwowania „nieba” i zgłaszania zauważonych "meteorów" poprzez specjalny formularz.

Najlepsze „okazy” zostaną opublikowane w specjalnym wykazie.  Dziękuję za każdy wpis!

Cykl wykładów "When syntax meets information structure"

24.06.2019

Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na cykl wykładów

When syntax meets information structure  Professor Ángel L. Jiménez-Fernández  (Universidad de Sevilla)