Struggling for Educational Justice in Disabling Societies

02.12.2019

On 11 December at 5 pm in room 207, Dr Josefine Wagner (University of Innsbruck, University of Lower Silesia) will give a talk entitled “Struggling for Educational Justice in Disabling Societies: Insights into a Multi-sited School-based Ethnography of Inclusive Policies and Practices in Poland, Austria and Germany”.

Trained as a high school teacher for English, History and Politics in one of Berlin’s multicultural neighbourhoods, Josefine completed her doctoral work within the European Doctorate of Teacher Education (EDiTE) at the University of Lower Silesia in Wroclaw, Poland and the University of Innsbruck in Austria from 2016 to 2019. Struck by the migrant and gender bias of students with special educational needs at her own school, Josefine decided to scrutinize pedagogical assumptions of deficit and disability. Under the supervision of Hana Cervinkova, Juliet Golden and Michael Schratz, Josefine explored racist and eugenic discourses inherent to special pedagogical assumptions, discourses and practices through the medical gaze of the disabled Other. Her multi-sited ethnography of three Central European primary schools in Poland, Austria, and Germany investigated inclusive education policies and practices as well as the barriers that stood in the way to realizing equal educational opportunities for all children close to their homes.

After finishing a postdoctoral position at the University of Innsbruck and working as a teaching assistant in the study abroad program “Negotiating Identities across Europe’s Borders,” under the guidance of Dr. Golden (Syracuse University & University of Lower Silesia), Josefine will continue to build on her dissertation research. She hopes to turn her manuscript into a first monograph while setting out on an annual research fellowship at the Jack, Joseph and Morton Mandel Center for Advanced Holocaust Studies at the United States Holocaust Memorial Museum from January to September 2020. Josefine also holds the 2019 Presidential Fellowship Award of the Council on Anthropology and Education.

Poeci brytyjscy we Wrocławiu

26.11.2019

Pracownia literatury polskiej po 1989 roku zaprasza na nowy cykl warsztatów, seminariów i spotkań autorskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęcony współczesnej scenie poetyckiej w Wielkiej Brytanii. W ramach cyklu "Poeci brytyjscy we Wrocławiu" - organizowanego pod patronatem i dzięki wsparciu Dziekana Wydziału Filologicznego - każdorazowo gościć będziemy brytyjskich poetów i akademików, którzy opowiedzą słuchaczom zarówno o własnej twórczości, jak i o najciekawszych zjawiskach współczesnej poezji języka angielskiego.

Pierwsze seminarium w cyklu poprowadzi profesor Rod Mengham - poeta, tłumacz i znawca literatury polskiej, wykładowca Uniwersytetu w Cambridge. Otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godz. 15:00 w sali 225 Instytutu Filologii Polskiej (pl. Nankiera 15) i dotyczyć będzie alternatywnych wobec flaneuryzmu figur chodzenia/spaceru oraz szeroko rozumianego krajobrazu jako kategorii formalnej i historyczno-politycznej w dobie antropocenu. Zapraszamy zarówno studentów, jak i doktorantów oraz pracowników naukowych.

Lista materiałów na seminarium dostępna jest pod adresem: https://drive.google.com/file/d/1k0o3L3XD__H1o1KRpj4pzqEXVb4aQmFU/view?usp=sharing.

Tego samego dnia o godzinie 19.00 w Księgarni Hiszpańskiej (ul. Szajnochy 5) odbędzie się spotkanie autorskie prof. Menghama, połączone z czytaniem wierszy. Poprowadzą dr Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski.

Nominacja profesorska dla Bożeny Rozwadowskiej

26.11.2019

Na mocy postanowienia z dnia 25 października 2019 r. Prezydent RP przyznał Bożenie Rozwadowskiej tytuł profesora nauk humanistycznych.

Gratulujemy!

Prof. Rozwadowska pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej od 1982 r. Pełni funkcję kierownika Zakładu Językoznawstwa Angielskiego i Porównawczego oraz kierownika studiów niestacjonarnych II stopnia. W listopadzie objęła stanowisko przewodniczącej Rady Dyscypliny Językoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pełen biogram pani profesor znajduje się tutaj:

Cykl wykładów prof. Solińskiego

21.11.2019

Cykl wykładów prof. Solińskiego

Nie lękaj się literatury! Postaw pytanie, którego zawsze obawiałeś się zadać swojemu nauczycielowi. Wysłuchaj odpowiedzi. Rozpocznij dyskusję. Zacznij pisać! Być może zostaniesz kolejnym noblistą z Dolnego Śląska.

Kolegium MSI UWr wraz z IFA, przy udziale Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu, zapraszają do udziału w cyklu wykładów prof. Wojciecha Solińskiego z zakresu literatury. Prof. Soliński jest filologiem, tłumaczem, polonistą i poliglotą. Ma w dorobku, m.in. tłumaczenia z literatury włoskiej (Umberto Eco), słowackiej oraz czeskiej (Bohumil Hrabal). Profesor - jak sam mówi - zdecydowanie woli czytać niż pisać, ale najbardziej lubi dyskutować w gronie pasjonatów. Przyjdź, posłuchaj, zostań pasjonatem!

Wykłady odbywać się będą w IFA w sali 207 we wtorki o godz. 15:15 (26.11, 3.12, 10.12, 17.12, 7.01 i 14.01).

ERASMUS WYJAZD NA SEMESTR LETNI DO ALBANII

20.11.2019

Istnieje możliwość wyjazdu dla 1 studenta/studentki IFA na studia na semestr letni 2019/2020 do Albanii, University of Vlora.

Stypendium wynosi 700 EUR na miesiąc plus dofinansowanie na podróż 275 EUR.

Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się do koordynatora programu Erasmus, Laury Suchostawskiej, mailem lub podczas konsultacji.