Z Wrocławia na Księżyc!

22.01.2020

Czy wiesz, że historia podróży kosmicznych zaczęła się we Wrocławiu? To w tym mieście grupa zapalonych miłośników techniki rakietowej założyła w 1927 roku stowarzyszenie, które miało pomóc w realizacji ich marzenia o locie do gwiazd. Niemal sto lat później uczelnia współorganizuje wydarzenie mające na celu upamiętnić kosmiczną historię Wrocławia oraz zastanowić się nad prospektami podróży kosmicznej dziś. W programie prelekcja, wykład, spotkanie literackie i wystawa w holu IFA. Wszystkie te atrakcje odbędą się 7 lutego (piątek) w godz. 12.00-16.00. Szczegółowe informacje w programie.

Program.pdf

Struggling for Educational Justice in Disabling Societies

02.12.2019

On 11 December at 5 pm in room 207, Dr Josefine Wagner (University of Innsbruck, University of Lower Silesia) will give a talk entitled “Struggling for Educational Justice in Disabling Societies: Insights into a Multi-sited School-based Ethnography of Inclusive Policies and Practices in Poland, Austria and Germany”.

Trained as a high school teacher for English, History and Politics in one of Berlin’s multicultural neighbourhoods, Josefine completed her doctoral work within the European Doctorate of Teacher Education (EDiTE) at the University of Lower Silesia in Wroclaw, Poland and the University of Innsbruck in Austria from 2016 to 2019. Struck by the migrant and gender bias of students with special educational needs at her own school, Josefine decided to scrutinize pedagogical assumptions of deficit and disability. Under the supervision of Hana Cervinkova, Juliet Golden and Michael Schratz, Josefine explored racist and eugenic discourses inherent to special pedagogical assumptions, discourses and practices through the medical gaze of the disabled Other. Her multi-sited ethnography of three Central European primary schools in Poland, Austria, and Germany investigated inclusive education policies and practices as well as the barriers that stood in the way to realizing equal educational opportunities for all children close to their homes.

After finishing a postdoctoral position at the University of Innsbruck and working as a teaching assistant in the study abroad program “Negotiating Identities across Europe’s Borders,” under the guidance of Dr. Golden (Syracuse University & University of Lower Silesia), Josefine will continue to build on her dissertation research. She hopes to turn her manuscript into a first monograph while setting out on an annual research fellowship at the Jack, Joseph and Morton Mandel Center for Advanced Holocaust Studies at the United States Holocaust Memorial Museum from January to September 2020. Josefine also holds the 2019 Presidential Fellowship Award of the Council on Anthropology and Education.

Poeci brytyjscy we Wrocławiu

26.11.2019

Pracownia literatury polskiej po 1989 roku zaprasza na nowy cykl warsztatów, seminariów i spotkań autorskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęcony współczesnej scenie poetyckiej w Wielkiej Brytanii. W ramach cyklu "Poeci brytyjscy we Wrocławiu" - organizowanego pod patronatem i dzięki wsparciu Dziekana Wydziału Filologicznego - każdorazowo gościć będziemy brytyjskich poetów i akademików, którzy opowiedzą słuchaczom zarówno o własnej twórczości, jak i o najciekawszych zjawiskach współczesnej poezji języka angielskiego.

Pierwsze seminarium w cyklu poprowadzi profesor Rod Mengham - poeta, tłumacz i znawca literatury polskiej, wykładowca Uniwersytetu w Cambridge. Otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godz. 15:00 w sali 225 Instytutu Filologii Polskiej (pl. Nankiera 15) i dotyczyć będzie alternatywnych wobec flaneuryzmu figur chodzenia/spaceru oraz szeroko rozumianego krajobrazu jako kategorii formalnej i historyczno-politycznej w dobie antropocenu. Zapraszamy zarówno studentów, jak i doktorantów oraz pracowników naukowych.

Lista materiałów na seminarium dostępna jest pod adresem: https://drive.google.com/file/d/1k0o3L3XD__H1o1KRpj4pzqEXVb4aQmFU/view?usp=sharing.

Tego samego dnia o godzinie 19.00 w Księgarni Hiszpańskiej (ul. Szajnochy 5) odbędzie się spotkanie autorskie prof. Menghama, połączone z czytaniem wierszy. Poprowadzą dr Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski.