Eramus Mundus

17-19 września 2019 r. dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak (Zakład Literatury Angielskiej i Studiów Porównawczych) i dr Mateusz Świetlicki (Zakład Literatury i Kultury Amerykańskiej) uczestniczyli w uroczystym otwarciu programu Erasmus Mundus International Master in Children’s Literature, Media and Culture (IMCLMC) w Glasgow, współtworzonego przez Uniwersytet Wrocławski, University of Glasgow (Wielka Brytania), Universitat Autònoma de Barcelona (Hiszpania), Tilburg University (Holandia) i Aarhus University (Dania). Oprócz zaprezentowania Instytutu i działającej przy nim Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej, dr hab. Deszcz-Tryhubczak i dr Świetlicki omówili oferowany przez IFA od roku akademickiego 2020/2021 studentom IMCLMC autorski program zajęć w ramach ścieżki Film and Participatory Culture, przygotowany przez nich i dr Agatę Zarzycką (Zakład Literatury i Kultury Amerykańskiej).

Więcej informacji na temat programu:

Szkoła letnia EGG - relacja

W dniach 29.07-9.08 odbyła się w IFA prestiżowa międzynarodowa szkoła letnia językoznawstwa generatywnego EGG. Szkoła ta jest organizowana corocznie w różnych ośrodkach językoznawstwa w Europie od 25 lat. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 studentów z całego świata. Zajęcia dotyczące składni, semantyki i fonologii prowadzili językoznawcy z uniwersytetów w Amsterdamie, Bostonie, Chicago, Lipsku, Londynie, Los Angeles, Manchesterze i Tromso. Głównym organizatorem szkoły był dr hab. Krzysztof Migdalski, a w organizacji szkoły pomagali dr Dorota Klimek-Jankowska oraz studenci, doktoranci i absolwenci IFA Piotr Anusiewicz, Krzysztof Hwaszcz, Hanna Kędzierska, Michalina Kupczyk, Radosław Iwankiewicz, Alicja Rudnicka, Róża Sawicka i Radosław Siewierski.

Sesja naukowa 2019.05.17

17 maja br. Zakład Translatoryki w IFA UWr zorganizował wyjątkową sesję naukową pt.: PRZEKŁADY SPECJALISTYCZNE I ODMIANY JĘZYKA, w czasie której słuchacze mieli okazję zapoznać się z praktyczną stroną wykonywania zawodu tłumacza. Wykłady cieszące się bardzo żywym zainteresowaniem poprowadzili dr Jan Gościński (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. Artur Kubacki (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. Julian Maliszewski (Politechnika Częstochowska), oraz prof. Natalia Paprocka (Uniwersytet Wrocławski). W przyszłym roku odbędzie się czwarta edycja tego naukowego wydarzenia.

Wybitny ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w IFA

Redaktor Wojciech Górecki, były polski dyplomata, nauczyciel akademicki, autor poczytnych reportaży, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich i wybitny znawca Kaukazu objaśniał studentom Uniwersytetu Wrocławskiego, jak współczesny Kirgiz może wrócić na koń –  nieco przekornie w stosunku do tekstu Ryszarda Kapuścińskiego, wedle którego Kirgiz zszedł z konia. Wykład wspólnie zorganizowany był przez IFA oraz Kolegium MSI UWr.

Urodziny Jacka Hugo-Badera w IFA

Redaktor Jacek Hugo-Bader - ikona polskiego reportażu - obchodził w tym roku swoje urodziny w IFA, a przy okazji opowiedział, na czym polega reporterska praca z tekstem, jak ważna jest wytrwałość w docieraniu do źródła informacji, jak robić kwerendy reporterskie i do czego przydaje się reporterskie szczęście. Spotkanie zorganizował IFA wspólnie z Kolegium MSI UWr.